ארכיון פוסטים מהקטגוריה "מאגרי מידע"

LouisvilleLectures.org ו- FOAMED – השכלה רפואית בגישה פתוחה

26 במרץ, 2015 מאת יפה אהרוני, הספרייה למדעי החיים ולרפואה

le2הפקולטה לרפואה באוניברסיטת  Louisville   השיקה את מה שהיא מאמינה שתהיה הקהילה המקוונת בגישה פתוחה הראשונה בארה"ב להוראת הרפואה הפנימית.

LouisvilleLectures.org מספקת סדרת הרצאות ברפואה פנימית שזמינות לכול.   המרצים הם אנשי סגל מהפקולטה לרפואה של האוניברסיטה.

למעלה מ- 40 הרצאות נמצאות כבר בצורה מקוונת עם למעלה מ- 25000 צפיות מ- 100 ארצות.

foamהפרויקט  הוא חלק מהתנועה הבינלאומית  FOAMED -   Free Open Access Meducation – Medical education for anyone, anywhere, anytime  שמטרתה לקדם את שיתוף המידע הרפואי.

באתר של התנועה יש   קישורים  ל-  GoogleFOAM – מנוע חיפוש ייעודי שמחפש במקורות מידע של  FOAM,  וקישור ל-    FOAM Guidelines – מאגר קישורים ל- guidelines  קליניים מקוונים .

לאתר  סדרת ההרצאות ברפואה פנימית

לאתר התנועה FOAM

IFAT DIGGER מערכת חיפוש מידע בתקשורת הישראלית

13 בינואר, 2015 מאת מיכל קריספין , הספרייה למדע"ח ולניהול

כתבה: שלומית פרי – מנהלת הספרייה למדעי החברה ולניהול

אתמול הושקה אצלנו בספרייה מערכת המידע IFAT DIGGER – מערכת חיפוש מידע בתקשורת הישראלית.

באירוע ההשקה השתתפו כ – 50 איש מכל הספריות באוניברסיטאות ובמכללות וכן דוברים, עיתונאים, אנשי תקשורת וחוקרי תקשורת.

לאחר נשנושים ורכילות, פתחתי את האירוע וסיפרתי על שיתוף הפעולה בין הספרייה לחברת "יפעת"  ועל הדרך שעשינו משלב הצורך והרעיון ועד להשקת המוצר.

מני אברהמי, מנכ"ל חברת יפעת מידע תקשורתי, הדגים את מערכת DIGGER, ו ד"ר אזי לב-און, מבית הספר לתקשורת באוניברסיטת אריאל הציג את הצורך האקדמי במערכת.

מערכת ה – DIGGER הינה מערכת מידע חדשנית ויחידה מסוגה, אשר מאפשרת לאתר את כל המידע מהעיתונות, האינטרנט ותוכניות האקטואליה מהרדיו והטלוויזיה החל משנת 2006.

המערכת מאפשרת חיפוש של 4 מושגים בו זמנית, את ממצאי החיפוש ניתן למיין ולסנן. בנוסף, ניתן לקבל רשימת כותרות האייטמים בהם יש אזכור לנושא החיפוש וכן סיכום כמותי של תוצאות החיפוש.

תמונות האירוע

פוסט של עמי סלנט על המערכת

אירוע מוצלח ומושקע, מאגר מידע חיוני לכולנו ואנו כבר במשא ומתן על רכישת מנוי למאגר.

Google מעבירה את Freebase ל- Wikidata

30 בדצמבר, 2014 מאת יפה אהרוני, הספרייה למדעי החיים ולרפואה

freebaseFreebase   הושק ב- 2007 כבסיס נתונים מובנים של הוויקיפדיה. הוא כולל מידע על ספרים, סרטים, אנשים, מקומות  ועוד.. בסיס הנתונים עבר לידי גוגל בשנת 2010 כאשר רכשה את Metaweb חברת ההזנק שעמדה מאוחרי הפרויקט.  Wikidata הוא פרויקט של Wikimedia  שהושק ב-2012,  דומה במהותו במידה מסוימת ל- Freebase וקשור לוויקיפדיה ולפרויקטים נוספים של Wikimedia .

wikiב- 16 בדצמבר 2014 גוגל הודיעה שהיא מעבירה את בסיס הנתונים  של Freebase ל- Wikidata  מתוך הכרה שבהיותו פרויקט של – Wikimedia  -Wikimedia  ראויה יותר ומתאימה  יותר להוביל בסיס ידע משותף.

במהלך שנת 2015 עד סוף יוני 2015  Freebase  יהיה זמין לקריאה בלבד ולאחר מכן יושבת .

Freebase  תמך  במתן גישה לנתונים למפתחים באמצעות API . לפני  השבתתו  של  Freebase  ב-30 ביוני 2015 כולל ה- API ,  גוגל תשיק API לחיפוש ישויות מ- Knowledge Graph .

על פי גוגל צעד זה מהווה תמיכה ב- Wikidata  מבלי לפגוע במפתחים:

“is the best first step we can take toward becoming a constructive participant in the Wikidata community, but we’ll look to continually evolve our role to support the goal of a comprehensive open database of common knowledge that anyone can use.”

מאגרים מוסדיים – מידת הפתיחות

6 באוגוסט, 2014 מאת יפה אהרוני, הספרייה למדעי החיים ולרפואה

מאגרים מוסדיים  שמשמשים לאחסון התנובה המדעית של מוסדות אקדמיים ומהווים אחד הערוצים של תנועת הגישה הפתוחה כוללים מספר הולך וגדל של פריטי מידע . חלקם כוללים מידע על עם טקסט מלא, חלקם כוללים מידע על עם טקסט מלא מוגבל למשתמשים מורשים  בלבד וחלקם כוללים פריטי מידע שחל עליהם אמברגו  או שהם מוגבלים רק לשימוש ברמת הקמפוס.

מעניין מהי מידת פתיחות המידע במאגרים מוסדיים ?

d-lib2תוצאות מחקר שבדק 25 מאגרים מוסדיים שכוללים למעלה מ- 2 מיליון פריטי מידע התפרסם בגיליון יולי אוגוסט 2014  של D-Lib

מטרת המחקר הייתה לבדוק את מידת פתיחות המידע ביחס לסוגי חומרים שונים: מאמרים מכתבי עת, ספרים, כנסים, תזות, דוחות וכו'  בכדי להשיג הבנה טובה יותר של המאפיינים והדינמיקה.

מתוצאות המחקר עולה שרק 38% מפריטי המידע במאגרים המוסדיים הם בטקסט מלא חופשי. מידת הפתיחות שונה בין המאגרים המוסדיים השונים וגם בין הסוגים השונים של חומרי המידע.

סוגי החומרים הפחות פתוחים הם כתבי עת וספרים – 31% ו- 17%  בהתאמה בעוד שבספרות אפורה שאינה נשלטת על ידי מו"לים  כגון תזות ודוחות   מידת הפתיחות גבוהה יותר -  76%  ו-63% בהתאמה   .

השאלה היא אם מידת חוסר הפתיחות הוא זמני עקב המעבר מתקשורת מדעית מסורתית או שהוא מאפיין בסיסי של המאגרים המוסדיים.

פרטים נוספים במאמר המלא

שימוש מושכל במאגר הרפואי PUBMED – מגוון מדריכים ועוד…

20 ביולי, 2014 מאת יפה אהרוני, הספרייה למדעי החיים ולרפואה

nihבאתר של הספרייה הלאומית בארה"ב  ישנו דף ובו  עשרות קישורים למגוון גדול של מדריכים  שקשורים לשימוש במאגר הביורפואי Pubmed כולל שימוש ב-MESH ,  שימוש ב- My NCBI,  ושימוש  ב- LinkOut  – גם לספרנים וגם למולים . המדריכים כוללים בין היתר גם כיצד לחפש מידע על    רפואה מבוססת ראיות  ב- Pubmed , מידע על מחלות, מידע תרופתי , מגוון סינונים על פי שדות ועוד.המדריכים הם במגוון פורמטים: PDF , קובצי וידאו ומצגות.

modועוד בהקשר  לשימוש ב- Pubmed כדאי להכיר את הכלי  Mesh on demand כלי זה מאפשר למשתמש שאינו בקי  במונחי ה- MESH להזין טקסט של עד 10000 תווים .   המערכת מנתחת את הטקסט בעזרת התוכנה  NLM Medical Text Indexer (MTI) ומציגה  מונחי MESH     רלוונטיים לטקסט שהוזן.  מידע נוסף על כלי זה אפשר למצוא  ב- NLM Technical Bulletin .

Encyclopedia of Religion

1 בינואר, 2014 מאת יהודית שרייבר, הספרייה המרכזית
הספרייה המרכזית רכשה את הגירסה המקוונת של Encyclopedia of Religion בהוצאת Macmillan .האנציקלופדיה מכילה ערכים בנושא דתות מונותיאיסטיות ודתות המזרח  וגם נושאים נלווים כמו למשל  דת והיסטוריה, דת ואמנות, דת  מגדר ופמיניזם,  דת ותרבות, דת  ופילוסופיה ,  דת ופולקלור,  דת ומיתולוגיה,  דת ואקולוגיה  ועוד.
נתן לאתר ערכים לפי תוכן עניינים  לפי מפתח אלפביתי  או בחיפוש  חופשי.
הערכים חתומים, בסוף כל ערך יש  קישורים לערכים נוספים, ביבליוגרפיה לעיון נוסף כיצד לצטט  והתובת הקבועה של הערך .
אפשר להאזין לערכים, להוריד אותם ל  MP3  להדפיס לשלוח בדואר אלקטרוני לשמור ולייצא לתוכנות ניהול מקורות מידע כמו למשל  RefWorks.
הערה :הגרסה  האלקטרונית המורחבת והמעודכנת  מחליפה את התקליטור מהד' ראשונה שהיה נגיש ביעץ מעמדה בודדת.
האנציקלופדיה נגישה מאתר הבית  וממערכת החיפוש דעת"א.

הספרייה המרכזית רכשה את הגרסה המקוונת של Encyclopedia of Religion בהוצאת Macmillan.

האנציקלופדיה מכילה ערכים בנושא דתות מונותיאיסטיות ודתות המזרח וגם נושאים נלווים  כמו למשל : דת והיסטוריה, דת ואמנות, דת מגדר ופמניזם,

דת ותרבות, דת  ופילוסופיה, דת ופולקלור, דת ומיתולוגיה, דת ואקולוגיה  ועוד.

נתן לאתר ערכים באמצעות תוכן עניינים , בעזרת מפתח אלפביתי  או בחיפוש  חופשי.

הערכים חתומים, בסוף כל ערך יש  קישורים לערכים נוספים, ביבליוגרפיה לעיון נוסף, כיצד לצטט  והכתובת הקבועה של הערך .

אפשר להאזין לערכים, להוריד אותם ל  MP3,   להדפיס לשלוח בדואר אלקטרוני לשמור ולייצא לתוכנות ניהול מקורות מידע כמו למשל RefWorks.

האנציקלופדיה היא חלק מהסדרה Gale Virtual Reference Library ולכן נתן לבצע חיפוש בו זמני  במספר אנציקלופדיות שהספרייה מנוייה כמו למשל  ב  Encyclopaedia Judaica וב Encyclopedia of Religion.

הערה: הגרסה  האלקטרונית המורחבת והמעודכנת  מחליפה את התקליטור מהד' ראשונה שהיה נגיש ביעץ מעמדה בודדת.

האנציקלופדיה נגישה מאתר הבית של הספרייה וממערכת החיפוש דעת"א.

PubMed4Hh – אפליקציה ל- PubMed – פופולרית יותר מהמנשק הוובי

17 בדצמבר, 2013 מאת יפה אהרוני, הספרייה למדעי החיים ולרפואה

PubMed4HhPubMed for Handheldsp היא אפליקציה חופשית שפותחה על ידי NLM    כדי לאפשר גישה ידידותית למידע במאגר Pubmed  במכשירים ניידים  ושימוש במידע קליני  מבוסס ראיות  בעת הטיפול.

האפליקציה כוללת 6 מנשקים לחיפוש במאגר:  PICO , AskMEDLINE  , BabelMeSH     , CQs  ,Consensus Abstracs ו- Archive

PICO     מנחה את      המשתמש בתהליך הרכבת   שאילתה קלינית

Consensus Abstracts מציג את תוצאות החיפוש  בצורה ידידותית

AskMEDLINE   מאפשר לחפש בשפה טבעית  ואת תוצאות החיפוש אפשר לצמצם על ידי סוג פרסום

BabelMeSH       מאפשר לחפש ב- 12 שפות בנוסף לשפה האנגלית. תומך  בשפה התחבירית של PubMed

CQs  - Clinical Queries  כולל מנשק חיפוש מתקדם שמאפשר להגביל את החיפושים ב- PubMed לאספקטים שונים כגון דיאגנוזה  , סיבות וכו'  וגם ל- systematics reviews

Archive  - מאפשר לשמור את תוצאות החיפוש

אפשר להשתמש במנשקים השונים גם ללא שימוש מורכב בשפה התחבירית של Pubmed  , ומי שבכל זאת מעוניין יוכל למצוא מידע מפורט ועזרה ב- מדריך המקוון השלם

PubMed4Hh  היא אפליקציה חופשית וניתנת להורדה  מ- Apple App Store , Google Play Store ומאתר המוצר . באתר המוצר אפשר להתנסות גם באופציות החיפוש במנשקים השונים שצוינו לעיל.

מכתבה שפורסמה ב- 21  בנובמבר 2013 בנושא השימוש באפלקציה עולה שהיא הפכה לפופולרית יותר מהמנשק הוובי של Pubmed  ו- 97.8%    מהשאילתות באפליקציה הן למטרות   קליניות בעיקר לצורכי טיפול

אחזור מידע רפואי – השוואה בין Pubmed ו- Google Scholar

29 באוגוסט, 2013 מאת יפה אהרוני, הספרייה למדעי החיים ולרפואה

 המאגר הרפואי Pubmed  ומנוע החיפוש המדעי Google Scholar  שניהם  כלים חופשיים. עם גידול  השימוש בגוגל סקולר גם לחיפושים בתחום הרפואה,  מעניין  לערוך השוואה בין שני הכלים.

 jourמחקר שתוצאותיו התפרסמו  בגיליון אוגוסט  2013  של כתב העת  Journal of Medical Internet Research   עשה זאת. המחקר השווה את יעילות אחזור המידע של ספרות רפואית קלינית  בין  גוגל סקולר  ו- Pubmed .

 ההשוואה בוצעה על ידי 100  שאילתות מתחום  הנפרולוגיה שבוצעו בשני הכלים. מילות החיפוש לצורך החיפושים סופקו על ידי מומחים בתחום. ההערכה נעשתה על ידי השוואה של ההחזר והדיוק – 2 מדדים שימושים ומקובלים בהערכת מערכות מידע על פי פרדיגמת המערכת. נבדקו 40 תוצאות ראשונות בכל אחת מהמערכות. בנוסף לבדיקת שיעורי ההחזר והדיוק  נבדק  גם אחוז המאמרים  בטקסט מלא מתוך המאמרים הרלוונטיים שאוחזרו בכול אחת מהמערכות.

המחקר מצא שגוגל סקולר אחזר פי שניים מאמרים רלוונטיים מ- Pubmed ופי שלוש  מאמרים רלוונטיים בטקסט מלא.

 בהתחשב בעובדה שנבדקו 40 תוצאות ראשונות , יתכן שהיתרון בשיעורי הרלוונטיות של התוצאות בגוגל סקולר נבע מהאופן השונה של הצגת התוצאות בשתי המערכות ומהעובדה שגוגל סקולר מדרג את התוצאות על פי מידת הרלוונטיות. כאשר נלקחו בחשבון כל התוצאות ולא רק 40 התוצאות הראשונות שיעורי ההחזר היו דומים בגוגל סקולר ו- Pubmed ,  בעוד ששיעורי הדיוק  היו טובים יותר ב-Pubmed .  ממצאים אלה דומים לממצאי מחקרים קודמים בהם נערכה השוואה בין שני הכלים בתחומי רפואה אחרים. שיעורי ההחזר גדולים יותר בגוגל סקולר לעומת שיעורי דיוק גדולים יותר ב- Pubmed .

 בכל מקרה,  בהתחשב בעובדה שבדרך כלל  המשתמש לא בודק את כול התוצאות,  מסקנת המחקר על פיה מתוך 40 התוצאות הראשונות שיעורי המאמרים הרלוונטיים ואלה שנמצאו בטקסט מלא היו גבוהים יותר בגוגל סקולר, משמעותית  למשתמש.

להכללת התוצאות יש צורך  במחקרים דומים בתחומי רפואה נוספים .

 למאמר  המלא  

מחדשות המו"לים – מאגרי מידע ומודלים חדשים

29 באוקטובר, 2012 מאת יפה אהרוני, הספרייה למדעי החיים ולרפואה

lib-sourceLibrary & Information Science Source (LISS) EBSCO   

ב-23 באוקטובר Ebsco  הודיע על השקתו של המאגר הספרני  החדשLibrary & Information Science Source – LISS 

מאגר ספרני זה מציע טקסט מלא  מלמעלה מ- 460 כתבי עת ו- 30 מונוגרפיות בנושאים ספרניים.. הוא כולל תזאורוס והאינדקס שלו כולל מאות כתבי עת , ספרים, דוחות מחקר , דוחות כנסים, מידע על מחברים ועוד.

מאגר זה הוא אחד ממאגרי  מידע "super" החדשים של EBSCO  שמהווים מיזוג תכנים בין מאגרים קיימים של EBSCO  עם מאגרים של H.W. Wilson.

מאגר "super"  ספרני חדש זה – LISS  מהווה מיזוג של  Wilson’s  Library & Information Science Retrospective: 1905-1983  ו- EBSCO’s Libraries, & Information Science & Technology Abstracts with Full Text והוא מכסה מגוון נושאים רלוונטיים בתחום הספרנות: מיון, קטלוג, ביבליומטריקה, אחזור מידע, ניהול ידע ועוד.

על פי מידע באתר של אבסקו  המאגרים הבודדים של אבסקו שמרכיבים את מאגרי ה-"super" ימשיכו להיות נגישים בנפרד למנויים . מאגרי ה-"super"   הממוזגים עם מאגרי המידע של   Wilson יהיו אופציונליים בתשלום נוסף .

The Data Citation Index on Thomson Reuters Web of Knowledge

DATA CITATION INDEXcitationd   הוא מאגר חדש של  Thomson Reuters שכולל מידע ראשוני – נתונים – עליהם התבססו המחקרים  שכלולים באינדקס של  - Web of Knowledge . המאגר שהושק באוקטובר 2012 מהווה מקור אחד למידע ראשוני בתחומי המחקר השונים על ידי קישור נתוני מחקר שנמצאים במאגרים שונים בעולם כולו עם הספרות השפיטה- מאמרים, ספרים וכו'  שכלולה באינדקסים של Web of Knowledge. לצורך כך הוא משתף פעולה עם מאגרי נתונים כגון: Inter-University Consortium for Political and Social Research – ICPSR .

מאגר נתונים כזה יאפשר לחוקרים להגיע למקור הראשוני של הפרויקטים המחקריים, ישפיע על מהלכים עתידיים שלהם ימנע כפילויות ויאיץ את תהליך המחקר.

ב- 22  ליוני 2012 Thomson Reuters  חשפה  את המאגר  והודיעה שתציג אותו בכנס ALA   2012 . ב- 16 באוקטובר 2012  Thomson Reuters  הודיעה על השקתו של המאגר

getCITED – מאגר הפקדה אקדמי בינלאומי חופשי בפורמט וויקי

23 באוקטובר, 2012 מאת יפה אהרוני, הספרייה למדעי החיים ולרפואה

getcitedgetCITED         הוא מאגר מידע אקדמי  חופשי שכולל מגוון מקורות מידע: מאמרים, ספרים ופרסומים מסוגים שונים כולל פרקים בודדים מספרים, ניירות עבודה ומצגות מכנסים  וגם דוחות.החומרים הוזנו על ידי חוקרים ואנשי אקדמיה למען הקהילה האקדמית כולה.

 השימוש באתר חופשי, שימוש מלא  באתר שמאפשר בנוסף לחיפוש גם עריכה והוספת פריטי מידע  כרוך בהרשמה חופשית. אפשר לחפש באתר, ותוצאות החיפוש כוללות  מידע ביבליוגרפי מלא של כל אחד מהפריטים ולרוב גם טקסט מלא.  לחיצה על כל אחד ממרכיבי הרשומה הביבליוגרפיה תספק לנו מידע על מרכיב זה. כך  למשל  לחיצה על שם כתב העת תציג לנו רשומה ביבליוגרפית עם פרטים מלאים של כתב העת כולל קישור לאתר הבית של כתב העת. לחיצה על שם המחבר תציג פרטים על המחבר, לחיצה על מחלקה תציג את כל חברי המחלקה.

 מאגר המידע ייחודי בכך שהמשתמשים – חוקרים  ואנשי אקדמיה תורמים את התכנים ובכך קובעים את תכניו של המאגר. ומאפשרים לו למלא תפקיד חשוב ככלי להפצת מידע  מחקרי .  בנוסף האתר משמש גם פורום לדיונים . באתר  מאפיינים חברתיים נוספים כגון יצירת ביבליוגרפיות משותפות.

 יתרונו הגדול של המאגר הוא בקישורים –  האפשרות לקשר את הפרסומים עם המחברים שתורמים  למאגר, המו"לים, פריטי המידע ברשימות הביבליוגרפיות והפרסומים שציטטו אותם.

 אפשר גם לקבל מידע סטטיסטי על פריטי המידע  במאגר כולל  מספר ציטוטים בפריטי מידע אחרים

 על פי המידע הסטטיסטי באתר מספר פריטי המידע במאגר הוא למעלה מ- 3 מיליון פרסומים ועתידו תלוי במספר פריטי המידע שיעלו חוקרים למאגר בעתיד. אין ספק שהוא יכול להוות מנוע חיפוש אקדמי נוסף ומיוחד.

 

לאתר    

מאגרי מידע חופשיים בכימיה תרופתית

9 באוגוסט, 2012 מאת יפה אהרוני, הספרייה למדעי החיים ולרפואה

מידע רב  בנושא כימיה תרופתית –  תחום בכימיה שמתמקד בפיתוח תרופות  מצוי  היום ברשת במאגרי מידע חופשיים פתוחים לכול.  חשוב שחוקרים בתחום הכימיה התרופתית  יהיו מודעים לכך וינצלו את מלוא הפוטנציאל שבמקורות מידע אלה.

כדי לסייע  בכך  התפרסמה בכתב העת  journal of medicinal chemistry   ביולי 2012 סקירה מקיפה על מקורות מידע אלה.  הסקירה מתמקדת בשלושת מאגרי  מידע העיקריים :

BindingDBbind

ChEMBLchem

pubchem PubChem 

  כמו כן נסקרים מאגרים נוספים:

Binding MOADmoad

 ChemSpiderchems

 DrugBankdrug

 GRACpha1

phar IUPHAR-DB

 p2PDBbind

 pdPDSP Ki

 superSuperTarget

Therapeutic Targets Databasetherap

 zZINC

 למאמר המלא

Sunlight , מידע ממשלתי וספריות

8 באוגוסט, 2012 מאת יפה אהרוני, הספרייה למדעי החיים ולרפואה

Sunlight Foundationsunlight  , ארגון  בלתי מפלגתי ושלא למטרות רווח ששם לו למטרה  להנגיש  מידע ממשלתי  לציבור הרחב,   פתח בקַמְפֵּיְן  לשיתוף פעולה עם ספריות  אוניברסיטאיות.   מטרתו  של הקמפיין לאפשר גישה למידע ממשלתי לסטודנטים וחוקרים,  ובמסגרתו  ספריות מקטלגות  כמקורות מידע אלקטרוניים את מאגרי המידע של הארגון בנושאי פוליטיקה ומידע ממשלתי.

מאגרי המידע של  Sunlight Foundation  כבר מקוטלגים במספר ספריות אוניברסיטאיות בארה"ב כגון:  Stanford University, New York University ,University of Pennsylvania.  והארגון שואף להרחיב את שיתוף הפעולה שלו עם אוניברסיטאות נוספות .

מאגרי המידע  שמקוטלגים ביותר על ידי ספריות אוניברסיטאיות הם:

Scout , Influence ExplorerClearspending , Open Congress , Capitol Words – במאגרים אלו אפשר למצוא   מידע ממשלתי  חופשי –  תקנות  והצעות חוק  מכל 50 המדינות בארה"ב והממשלה הפדרלית, מידע על פעילות הקונגרס  ועוד.

לכתבה בנושא 

UDINI – שירות חדש של Proquest – לחיפוש, ללכידה ואחסון פריטי מידע בענן

7 במאי, 2012 מאת יפה אהרוני, הספרייה למדעי החיים ולרפואה

prUDINI הוא שירות חדש של Proquest שעל פי מה שנכתב באתר מחפש ב- 150 מיליון מאמרים בטקסט מלא מ- 12000 פרסומים. UDINI כולל 4000 כתבי עת אקדמיים, 2000 פרסומי חדשות, 4500 דוחות וחומרים מקצועיים. המאמרים הם ממגוון תחומים ב-3 קטגוריות נושאיות עיקריות :עסקים וכלכלה, מדע וטכנולוגיה, תרבות ומדעי החברה .

החיפוש באתר הוא ללא תשלום, הטקסט המלא הוא בתשלום עם כמה אפשרויות תשלום – pay as you go , מנוי שנתי של 270$ , מנוי חודשי של 30$ . אפשרויות תשלום אלה במיוחד האופציה pay as you go פותחות לחוקרים שאינם שייכים למוסד כלשהו, שבדרך כלל מנוי למאגרי מידע, להגיע לטקסט מלא לו הם נזקקים לצורך המחקר. למשתמש במאגר יש אופציה לפני שהוא מחליט לרכוש את המאמר לקרוא אותו לפרק זמן של 72 שעות תמורת סכום נמוך . התשלום עבור הורדת המאמר המלא לתמיד גבוה יותר.. 

בנוסף לשירות החיפוש, השירות מאפשר שימוש בספרייה אישית – שטח אחסון חינמי חופשי בענן , והוא מאפשר גם לכידת דפי ווב ושמירתם בספרייה באמצעות לחצן ייעודי לכך אותו אפשר להוסיף בסרגל בדפדפן. דפי הווב ולא רק ה- URL's שלהם נשמרים בשלמותם.

כל מה שמעלים , רוכשים או ששומרים באמצעות לכידת המסכים נמצא בספרייה האישית ואפשר לקרוא אותו באמצעות קורא שכולל כמה מאפיינים שמעצימים את חווית המשתמש כגון הוספת הארות /הערות לטקסט , במקרה של לכידת מסכים – גזירת פרסומות ועוד. 

באתר יש אופציה לחיפוש בסיסי ומתקדם עם אפשרות להגביל את החיפוש על פי מחבר, כותר, פרסום, תאריך. כמו כן אפשר לעדן את תוצאות השאילתה על פי פסטים שונים: סוג מסמך ( כתב עת, דיסרטציות, דוחות, עיתונים, פרסומים מסחריים ועוד), תחום מחקר ותאריך 

שירות זה מזכיר לי מבחינה מסוימת בעיקר בכל מה שקשור לרכש את המודל של DeepDyve.

לשירות 

לכתבה בנושא  

 

UpToDate זמין למשתמשי אוניברסיטת תל-אביב

7 במאי, 2012 מאת יפה אהרוני, הספרייה למדעי החיים ולרפואה

upהמאגר UpToDate כולל מידע מקיף בטקסט מלא העונה על שאלות מעשיות בתחום הרפואה הקלינית. התוכן נכתב על ידי צוות רופאים מתחומי התמחות שונים ועובר בקרת איכות קפדנית טרם הכנסתו למאגר.

בזמנו כתבתי פוסט ובו דווח על מחקר של חוקרים מאוניברסיטת הארווארד שהתפרסם ב- 16 בנובמבר 2011 ב- Journal of hospital medicine שמצא קשר בין השימוש במאגר UpToDate בבתי חולים ובין קיצור משך השהייה של חולים בבתי חולים והצלת חיים.

אנו שמחים להודיע שהמאגר זמין עתה למשתמשי אוניברסיטת תל אביב .המאגר נגיש למשתמשים בקמפוס בלבד.

למאגר

OKR ומדיניות הגישה הפתוחה של הבנק העולמי

1 במאי, 2012 מאת יפה אהרוני, הספרייה למדעי החיים ולרפואה

okrהבנק העולמי מאמץ את מדיניות הגישה הפתוחה. במסגרת מדיניות זו המאגר הרשמי של הבנק The World Bank Open Knowledge Repository – OKR פתוח לכול.

עם השקתו במסגרת הגישה הפתוחה באפריל 2012 – OKR כולל ספרים שיצאו לאור בשנים 2009-2012 , דוחות של הבנק בנושאי פיתוח מאז 1978 , מחקרים בנושאי כלכלה , מאמרים מהשנים 2007 -2010 שיצאו לאור בכתבי עת של הבנק ועוד. פירוט של התכנים השונים אפשר למצוא באתר.

רוב התכנים במאגר הם חופשיים לשימוש במסגרת Creative Commons Attribution 3.0 Unported license . לגבי תכנים במאגר שאינם במסגרת זו יש ציון מפורש של תנאי השימוש.

מן הראוי לציין ש-OKR מאמץ פרוטוקולים שמאפשרים אינטראופרביליות בין מאגרים ושימוש חוזר בתכנים. הפרוטוקולים הם- Initiative Dublin Core Metadata ו- OAI-PMH.

בחיפוש המתקדם במאגר אפשר להגביל על פי סוגי החומרים השונים במאגר- דוחות שנתיים, כתבי עת, ניירות עבודה, ספרים, מחקרים כלכליים, ותכנים רב לשוניים. כמו כן אפשר להגביל את החיפוש על פי כותר, מחבר, תאריך, נושא, מלות מפתח, אזור וארץ, ולמיין את תוצאות החיפוש על פי רלוונטיות, כותר ותאריך.

נייר מדיניות הגישה הפתוחה של הבנק פורסם ב- 2 באפריל  2012 והמדיניות תיכנס לתוקפה ביולי 2012

ל- OKR

לכתבה בנושא

ארגון הבריאות העולמי – עדכוני ינואר 2012

20 בפברואר, 2012 מאת יפה אהרוני, הספרייה למדעי החיים ולרפואה

world4כשזקוקים לנתוני בריאות במישור הבינלאומי כדאי לזכור את ארגון הבריאות העולמי.
עדכונים אחרונים – מאגר המידע European Health for All database עודכן בינואר 2012. עם למעלה למעלה מ- 600 אינדיקטורים, HFA-DB מאפשר גישה למגוון נתונים סטטיסטיים מ- 53 מדינות אירופה שחברות בארגון הבריאות העולמי.

גם מאגר המידע European mortality database – MDB עודכן בינואר 2012., המאגר מאפשר את ניתוח סיבות מוות . בינואר נוספו לו נתונים חדשים בנושא.

לידיעה

מנשק חדש ועדכונים – Brill Online Reference Works

13 בפברואר, 2012 מאת יהודית שרייבר, הספרייה המרכזית

מנשק חדש וידידותי למאגרי היעץ בהוצאת Brill.
Brill Online Reference Works מכיל אנציקלופדיות בנושאים שונים,המבנה של הערכים זהה בכל האנציקלופדיות,הערכים חתומים,לצד הערך תוכן ענינים,בסוף הערך קישורים וביבליוגרפיה לעיון נוסף והדגמה כיצד לצטט את הערך.
ניתן לאתר מידע ע"י דפדוף,חיפוש בסיסי או מתקדם בכל האנציקלופדיות בו זמנית או באנציקלופדיות של אותו נושא.

הספרייה המרכזית מנויה על האנציקלופדיות הבאות:

מזרח תיכון ואסלאם

Christian-Muslim Relations. A Bibliographical Historyחדש בספרייה
Encyclopaedia Islamicaחדש בספרייה
Encyclopedia of Women & Islamic Cultures
Encyclopaedia of Qur'an
Encyclopaedia of Islam

לימודי דתות

Encyclopedia of Christianity Online - חדש בספרייה
Religion Past and Present

לימודים קלאסיים

Supplementum Epigraphicum Graecumחדש בספרייה
New Pauly Online
Jacoby Online

שפה  ובלשנות

Encyclopedia of Arabic Language and Linguistics

לימודי אסיה

Brill’s Encyclopedia of China

לימודי יהדות

Encyclopedia of Jews in the Islamic World

הגישה למאגר אפשרית מאתר הבית של הספריה המרכזית ומהקטלוג.

מאגרים לתקופת נסיון – Cambridge Histories Online & Cambridge Companions

15 בינואר, 2012 מאת יהודית שרייבר, הספרייה המרכזית

הספרייה המרכזית קיבלה לתקופת נסיון עד ה – 9 לפברואר 2 סדרות בהוצאת Cambridge.

Cambridge Histories Online – הסדרה כוללת 295 כותרים שיצאו לאור החל מ – 1960בתחומים הבאים : היסטוריה אמריקאית, היסטוריה בריטית, היסטוריה כלכלית, היסטוריה של המדע, תולדות הספר, לשון ולנגויסטיקה, ספרות, פילוסופיה, דת, תיאטרון, אמנויות, סוציולוגיה ופוליטיקה.

ניתן לבצע חיפושים במאגר באמצעות דפדוף חיפוש בסיסי או מתקדם בכל הספרים בו זמנית או בקבוצת ספרים שנבחרו או בפרקים מסוימים מתוך הספרים.

לרשימת הספרים במאגר.

Cambridge Companions Complete Collection – הסדרה כוללת companions בנושאים הבאים : ספרות, דת ותרבות, לימודים קלאסיים ומוסיקה.

ניתן לבצע חיפוש מהיר בכל הכותרים או לפי שדות בחיפוש מתקדם ולהגביל לפי תחומים.

לרשימת הספרים במאגר.

נודה לחוות דעתכם.

MapAtlas – אטלס מפות מקוון של העולם – מש-אפ של טכנולוגית המיפוי של גוגל ומאגר המידע של רשות המיפוי האמריקאית

26 בדצמבר, 2011 מאת יפה אהרוני, הספרייה למדעי החיים ולרפואה

אחד היתרונות הבולטים של שירות המיפוי של גוגל היא הפתיחות שלו והאפשרות הניתנת למפתחים באמצעות מנשק תוכנה API ליצור מש-אפים (mashups ) בין שירות זה ויישומים אחרים ובכך להעצים את חווית המשתמש.

atlasשירות כזה שמשלב בין טכנולוגיות המיפוי של גוגל ומאגר המידע הגיאוגרפי העולמי של רשות המיפוי האמריקאית – NGA – הוא אטלס המפות המקוון של העולם – MapAtlas .
אפשר לחפש בו על פי שם מקום, מפות לפי יבשת או מדינה ומפות לפי סוג המקום – צמחייה, טופולוגיה, דרכים ועוד..

הייחוד של יישום זה מעבר לשילוב המוצלח בין הטכנולוגיה ומאגר המידע הוא בהיותו פיתוח ישראלי, זמינותו בשפות רבות ומכאן הערך שלו בחשיפת אתרים ישראלים בעולם , כפי שעולה מדברי מפתחיו:
"האתר אטלס מפות מהווה מקור מידע ייחודי בעברית על איזורים גיאוגרפים בעולם. האתר מכיל מפות של מעל לשמונה מיליון מקומות בעולם, המחולקים ליבשות, ארצות וקטגוריות דוגמת הרים, עמקים, מקורות מים. כך יכול הגולש לקבל רשימה של רכסים בצרפת או יישובים מאוכלסים (לרוב ערים וכפרים) בספרד.

האתר הוא פיתוח ישראלי ומתורגם לאחת עשרה שפות ובכללן עברית, אבל הערך הגדול שלו בעבור ישראל, מעבר לגרסה העברית, הינו בחשיפה הבינלאומית של מקומות ואתרים ישראלים, כמו למשל רשימת הרים בישראל בשפה הספרדית.

האתר הוא פרי של שיתוף פעולה בין מידע מרשות המיפוי האמריקאית לבין טכנולוגיה של גוגל מפות ומאפשר לראות את מפת האתר במפה פיסית, צילום לווין ואף צילום תלת מימד (המצריך התקנת פלאג אין של Google Earth).

מי שיבצע חיפוש באתר, יוכל לגלות כי כמות המקומות בעלי שמות זהים בעולם רבה הרבה יותר משחשב, כך למשל קולורדו אינה נמצאת רק בארצות הברית, כי אם גם באקוודור, ונצואלה, קובה, ארגנטינה ועוד (הסיבה לכך היא שקולורדו הינה במקור מילה ספרדית שפירושה בעל מגוון צבעים). גם ירושלים היא עיר שתמצאו מלבד ישראל גם בפרו ובקולומביה, ואילו לונדון היא לא רק בירת אנגליה אלא גם יישוב בגינאה המשוונית."

לאתר

תודה לעדי על המידע

המימן כמקור לאנרגיה חלופית והשקתו של מאגר חופשי לחומרים בעלי יכולת אחסון מימן – hydrogen storage materials database

13 בדצמבר, 2011 מאת יפה אהרוני, הספרייה למדעי החיים ולרפואה

databaseהמשרד להתייעלות אנרגטית ואנרגיה מתחדשת שבמחלקת האנרגיה של ארה"ב DOE השיק מאגר חופשי חדש לחומרים בעלי יכולת אחסון מימן  hydrogen storage materials database
המשרד להתייעלות אנרגטית ואנרגיה מתחדשת שם למטרה לפתח חומרים חדשים שיסייעו בפיתוח פתרונות אנרגיה חליפיים. המימן נחשב כחלופה לדלקים בשל בעירתו הנקייה שכן, שלא כמו דלקים אחרים שפולטים גזים רעילים, תוצר השריפה שלו הוא מים וחום. אך כדי להחליף דלקים קיימים הוא חייב להיות מאוחסן בצורה בטוחה ודחוסה ומכאן חשיבותם של חומרים בעלי יכולת אחסון מימן גבוהה. 

מאגר המידע לחומרים בעלי יכולת אחסון מימן  שהושק לאחרונה יוכל לסייע למחקר ולפיתוח בתחום זה . המאגר כולל מידע מ- DOE/International Energy Agency (IEA) Hydpark Databases, Hydrogen Storage Material Centers of Excellence, and the Fuel Cell Technologies Program. אפשר לחפש במאגר על פי מספר שדות כגון : סוג חומר, נוסחה כימית, מוסד, סטטוס פיתוח ועוד…

למאגר

לכתבה בנושא